- 24. oktober 2019: verdenspremieren på den åttende Golfen
- Golf VI markerte gjennombruddet for høyteknologiske sikkerhets- og komforteknologier
- Teknisk pioner: Golf VI ble kåret til årets bil i 2009
Assistentsystemer som adaptiv cruisekontroll (ACC), selvstyrende parkeringsassistent, automatisk bakkestarthjelp, og komforteknologi som for eksempel dynamiske støtdempere (DCC), gjorde «Årets Bil 2009» til den mest progressive Golfen noen gang. Den hadde også, som standard eller som tilvalg, utstyr som automatisk start-stopp system, regenerering av energi, knekollisjonsputer, dynamiske kurvelys og LED baklys.
Også den opplevde kvaliteten innvendig ble vurdert som retningsgivende, og drivlinjene ble stadig mer effektive: Nye TSI- motorer – turboladede bensinmotorer – og omlegging av turbodieselmotorene (TDI) til «Common Rail»-system, gav også mer dynamikk, samtidig som det reduserte forbruket.
Selv om Golf VI nå bare er tilgjengelig som bruktbil, vil den – takket være enestående egenskaper og det suverene, tidløse designet – fremdeles være en del av vårt hverdagslige gatebilde i lang tid fremover.
Golf VI i tall:
2008
- Første Golf med «Common Rail” TDI
- Adaptiv crusiekontroll (ACC)
- “Hill Start Assist”
- “Dynamic Cornering Light”
- “Adaptive Chassis Controll” (DCC)
- Nøkkelfri låsing og start
- Knekollisjonsputer standard
- LED ryggelys
- Regenerering av energi
- Ryggekamera
- Start/stop-system
2009
- Fjerde utgave av Golf Variant
- Den sjette Golf GTI
- Golf GTD gjør comeback
2010
- Tredje Golf R
- Ny Cross Golf
2011
- Fjerde utgave av Golf Cabriolet
- Golf GTI «Edition 35»
2012
- Produksjonen fases ut etter at 2,85 millioner biler er bygget
- Golf VII lanseres